Takım

Yenişehir Belediyesi minik bilim kahramanlarını buluşturuyor

Mersin Yenişehir Belediyesi, Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor/FIRST LEGO League Explore Yenişehir Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 6 Mayıs Cumartesi günü Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek festivalde Mersin ve Adana’dan 18 personel yenilikçi fikirlerini katılımcılarla paylaşacak. Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Üreten, sorgulayan, geleceği şekillendirecek çocuklarımız projeleriyle bu festivalde olacak. Tüm hemşehrilerimizi şenliğe bekliyoruz” dedi.

“Yenişehir’de enerjimizi bilimden alıyoruz” sloganıyla Mersin Yenişehir Belediyesi ve Bilim Kahramanları Derneği işbirliğiyle düzenlenen Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore Yenişehir Festivali, hafta sonu geleceğin bilim insanlarını bir araya getirecek. Dünyanın en yaygın bilim programlarından biri olan ve “Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla Türkiye’de düzenlenen FIRST LEGO League Explore Programı’nın 9. dönemi Yenişehir’de başlıyor. Festival, Cumartesi günü 11.30-15.00 saatleri arasında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Küçük bilim kahramanı çocuklar, elektriğin üretimi, depolanması, dağıtımı ve tüketimi ile ilgili yeni bilgiler keşfettiler ve sürdürülebilir güç kaynaklarının kullanımına yönelik projeler ve fikirler ürettiler. Proje fikirlerini renklendirmek için kodlama becerilerini kullanan minik bilim kahramanları, festival günü diğer ekiplerle bir araya gelerek çalışmalarını meraklı gözlemcilerle paylaşacak. Ekiplerin çalışmalarını sergileyeceği şenlikte, katılan çocuklar için STEM alanında eğlenceli etkinlikler de gerçekleştirilecek. Çocukların bilime olan ilgisinin erken yaşta desteklenmesi amacıyla her çocuğa madalya, her takıma şenlik sonunda ödül verilecektir.

“Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor” programı hakkında

Çocukların günlük hayatta karşılaşabilecekleri zorluklara karşı araştırma, hayal gücü ve eleştirel düşünme becerilerini geliştiren, teorik bilgileri yenilikçi buluşlara dönüştüren kapsamlı STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) programlarından biri olan FIRST LEGO League Explore, dünyanın dört bir yanında. dünya, 6-10 yaş arası çocuklara yöneliktir. gerçekleştiği gibi. 2023 yılında 100’den fazla ülkede 163 binden fazla çocuğu STEM çalışmalarıyla buluşturan FIRST LEGO League Explore, Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından 2014 yılından bu yana “Küçük Bilim” adı altında gönüllüler ve yerel katılım destek kuruluşlarının katkılarıyla düzenleniyor. Kahramanlar Buluşuyor”. Takım koçlarının rehberliğinde FIRST® LEGO® League Explore şenliklerine hazırlanan Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor / Çocuklar bir merkeze gelerek yaratıcı analiz önerilerini ve ekip çalışmalarını tasarladıkları modelle Anlat Bana Posterleri ile paylaşıyorlar. LEGO® Education robot setini kullanarak temaya uygun olarak. Bu dönemde 17 farklı şehirde düzenlenen 39 festivale Türkiye’nin farklı illerinden toplam 475 grup katılıyor. Şenlikler 1 Nisan – 11 Haziran 2023 arasında gerçekleşir. Küçük Bilim Kahramanları Buluşuyor / FIRST LEGO League Explore, 6-10 yaş arası çocuklara yönelik, araştırma becerilerini, hayal gücünü ve eleştirel düşünmeyi geliştiren, rekabet içermeyen, maharetli bir STEM programıdır. günlük yaşamda karşılaşabilecekleri problemlere karşı becerilerini geliştirmekte, teorik bilgileri tüm dünyada yenilikçi buluşlara dönüştürmektedir. .

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu