Haber

Mısır Sudan’a komşu ülkeleri toplantıya davet etti

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükür, önümüzdeki hafta New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarında ülkesinin Sudan’a komşu ülkeleri “dışişleri bakanları” düzeyinde bir toplantıya davet edeceğini duyurdu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Shukri, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile telefonda görüştü.

Toplantıda Şükür, “Mısır, Sudan’a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarını gelecek hafta New York’ta yapılacak BM Genel Kurulu toplantılarının oturum aralarında toplantıya davet edecek” dedi.

Blinken, ABD-Mısır ilişkilerinin güçlü ve stratejik olmasının yanı sıra hem ikili, hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde her iki taraf için de değerli olduğunu vurguladı.

İki bakan, bir sonraki aşamada ABD ile Mısır arasındaki ortaklığı güçlendirerek daha geniş ufuklara taşımak istediklerini ifade etti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Sudan ordusu, bir dönem desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket etmesi nedeniyle tehdit olarak gördüğü Çevik Destek Güçleri’nin (HDK) 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu.

HDK’nin yaklaşık 10 yıl gibi bir sürede sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan sözlü savaş ve gerginlik, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu